Przejdź do treści

Przetłuszczające się włosy. Tłusta skóra głowy. Łojotok. Zapalenie łojotokowe. Łojotok oleisty. Łojotok płynny. Łupież tłusty. Brzydki zapach z głowy. Nieświeże włosy. Wypryski na skórze głowy.

Te i wiele innych określeń wpisujecie w wyszukiwarkę google aby uzyskać pomoc, jakiekolwiek wskazówki jak sobie z powyższym problemem poradzić. Oczywiście jest wiele metod, kosmetyków, leków które pomogą przy przetłuszczających się włosach.
Jednakże warto zacząć od ustalenia co to właściwie jest.
Pomaga w tym trycholog – specjalista od skóry głowy oraz włosów. Na wizycie trychologicznej specjalista określi stan skóry na głowie i nazwie problem. Jest to podstawą w dalszym procesie terapeutycznym dotyczącym w szczególności wykonania ewentualnych badań z surowicy krwi oraz zakupu kosmetyków. Należy podkreślić różnice pomiędzy zwykłym przetłuszczaniem a zapaleniem łojotokowym z towarzyszącym łupieżem tłustym a łojotokiem oleistym. Każde ze zjawisk wymaga innego traktowania a przede wszystkim różnych szamponów, odżywek czy tzw. wcierek.
Dlaczego jest to tak istotne?
Zgłaszający się Pacjenci próbują na własną rękę zakupywać szampony . Niestety bardzo często okazuje się, że albo są to za słabe produkty co nasila proces przetłuszczania się , albo za mocne co z kolei powoduje podrażnienie skóry, świąd, czasami ból skóry, jej przesuszenie. Specjalista trycholog pomaga odnaleźć złoty środek w takiej terapii. Wiele osób cierpiących na przetłuszczanie skóry głowy nie wie, że do dyspozycji do walki z łojotokiem są na rynku poza szamponami – peelingi, balsamy, odżywki, ampułki, lotony, spreye, olejki, tabletki, leki, witaminy. Udając się do trychologa dowiemy się jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Zwykle, mimo przetłuszczającej się skóry głowy taki Pacjent ma bardzo suche łodygi włosa, które należy nawilżać. Reasumując – mamy dwa sprzeczne środowiska na głowie: suche włosy a tłustą skórę. Samodzielnie, bez badania mikrokamerą pod czujnym okiem wykształconego specjalisty jest prawie niemożliwym poradzić sobie sprawnie bez jednoczesnego pogorszenia stanu włosów czy skóry. Jeżeli jednak na wizycie trychologicznej okaże się, iż stan jest na tyle rozwinięty i groźny z widocznym zakażeniem bakteryjnym, wypryskami ropnymi oraz towarzyszącym ciężkim zapachem – trycholog zawsze zasugeruje wizytę u lekarza dermatologa.
Na zakończenie warto pamiętać o najważniejszym : problemy związane z przetłuszczaniem się skóry zwykle są związane : 
– ze złą dietą,
– z problemami z hormonami ( androgeny, progesteron),
– ze złymi warunkami środowiskowymi ( np. ciągłe ścisłe okrycie głowy, ciągłe naświetlenie skóry głowy itp.),
– z niedoborami witaminowymi,
– ze złymi nawykami higienicznymi/nieprawidłowo dobrane kosmetyki.
Problem przetłuszczania można załagodzić, łagodzić lub wyleczyć/zniwelować. Wszystko zależy od powodu, który wpłynął/wpływa na zaistniały stan.