Przejdź do treści

Czym jest trychologia i dlaczego warto się nią zainteresować?

Czym jest trychologia?

Trychologia jest dziedziną nauki, a konkretnie medycyny, w której centrum zainteresowania znajdują się ludzkie włosy i skóra głowy. W języku greckim słowo „trikhos” oznacza „włos”. Trycholog to specjalista, który zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem różnych problemów związanych z włosami i skórą głowy, takich jak wypadanie włosów, łysienie, łojotok, łupież, łuszczyca, podrażnienie czy swędzenie. Trycholog może być lekarzem dermatologiem lub kosmetologiem, który ukończył dodatkowe szkolenia i kursy w tej dziedzinie.

Czym jest trychologia i dlaczego warto się nią zainteresować?

W tym artykule dowiesz się:

  • kiedy warto udać się do trychologa
  • jak wygląda wizyta i badanie trychologiczne

Kiedy warto udać się do trychologa?

Jeśli zauważysz, że Twoje włosy są osłabione, matowe, łamliwe, przetłuszczają się szybko lub nadmiernie wypadają, to znak, że powinieneś skonsultować się z trychologiem. Niektóre z tych problemów mogą być spowodowane przez czynniki zewnętrzne, takie jak nieodpowiednia pielęgnacja, używanie gorącej suszarki lub prostownicy, farbowanie czy upinanie włosów. Jednak mogą one także świadczyć o chorobach ukrytych w organizmie, takich jak zaburzenia hormonalne, niedobory witamin i minerałów, anemia, choroby tarczycy czy cukrzyca. Dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować sygnałów wysyłanych przez włosy i skórę głowy i zgłosić się do specjalisty.

Trycholog może pomóc Ci nie tylko zdiagnozować przyczynę Twoich problemów, ale także zaproponować odpowiednie leczenie i pielęgnację. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych lub konsultacja z innymi lekarzami, np. diabetologiem, endokrynologiem czy psychologiem. Trycholog może także doradzić Ci jak zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia na bardziej przyjazne dla włosów i skóry głowy.

Jak wygląda wizyta i badanie trychologiczne?

Wizyta i badanie trychologiczne to kompleksowa ocena stanu skóry głowy i włosów. Celem badania jest zdiagnozowanie przyczyn problemów z włosami, takich jak nadmierne wypadanie, łysienie, łupież, swędzenie czy nadmierna suchość lub przetłuszczanie się skóry głowy. Badanie trychologiczne składa się z kilku etapów:

  • Wywiad z pacjentem – trycholog zadaje pytania dotyczące historii chorób, leków, suplementów, alergii, nawyków żywieniowych i pielęgnacyjnych pacjenta. Wywiad pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie niektórych czynników wpływających na kondycję włosów.
  • Badanie makroskopowe – trycholog ogląda skórę głowy i włosy pod światło, oceniając ich ilość, gęstość, grubość, kolor, połysk i strukturę. Badanie makroskopowe pozwala na wykrycie ewentualnych zmian chorobowych lub uszkodzeń mechanicznych włosów.
  • Badanie mikroskopowe – trycholog używa specjalnego urządzenia zwane trychoskopem, które powiększa obraz skóry głowy i włosów nawet kilkaset razy. Badanie mikroskopowe pozwala na dokładną analizę cebulek, łodyg i końcówek włosów oraz naczyń krwionośnych i gruczołów łojowych skóry głowy. Badanie mikroskopowe pozwala na rozpoznanie typu włosa i skóry głowy oraz określenie stopnia zaawansowania problemu.
  • Zalecenia trychologa – na podstawie wyników badania trycholog ustala indywidualny plan leczenia i pielęgnacji włosów i skóry głowy pacjenta. Zalecenia mogą obejmować stosowanie odpowiednich kosmetyków, suplementów diety, zabiegów trychologicznych lub leków. Zalecenia trychologa mają na celu poprawić stan zdrowia i wygląd włosów oraz zapobiec dalszym problemom.

Wizyta i badanie trychologiczne trwa zazwyczaj około godziny i jest bezbolesne. Warto zdecydować się na takie badanie, jeśli zauważymy niepokojące zmiany w wyglądzie lub ilości włosów lub jeśli chcemy zadbać o ich zdrowie i piękno.

Kliknij i umów się na wizytę u nas.

Czym jest trychologia i dlaczego warto się nią zainteresować?