Przejdź do treści

Proces siwienia włosów dotyka każdego człowieka. Kwestia czasu, środowiska w jakim żyjemy, poziomu stresu jaki nas otacza czy też przede wszystkim wpływ genów. Normą jest pojawienie się pierwszych siwych włosów koło 30-40 r.ż. Jeżeli jednak zjawisko dotyka nas wcześniej, w wieku dojrzewania czy około 20 r.ż. należy poważnie zagłębić się w stan zdrowia organizmu. Oczywiście geny są tutaj podstawą – jeżeli w rodzinie siwienie pojawiło się również pomiędzy 15 a 20 r.ż. możemy uznać, że to geny i tak ma być. Ale podkreślmy jedno – przyczyna przedwczesnego łysienia może być częścią toczącej się choroby i warto ją znaleźć. siwienie
W XXI wieku wzrosła świadomość społeczeństwa dotycząca zdrowia i urody przede wszystkim. Już nie wystarcza dobry stomatolog i schludne ubrania. Makijaż permanentny, zabiegi upiększające ciało, regularne wizyty w salonie kosmetologicznym, fryzjerskim, zadbane paznokcie, itd. Włosy stały się atrybutem piękna człowieka a jednocześnie oznaką zdrowia wewnętrznego. Stąd tak silny rozwój dziedzin związanych z włosami. Poza wizytą u fryzjera, obecnie coraz bardziej świadomi ludzie jak tylko zauważą u siebie problemy związane z włosami czy skórą głowy szukają pomocy u dermatologów, trychologów oraz w wyspecjalizowanych sklepach z kosmetykami fryzjerskimi. Przedwczesne siwienie zalicza się do zjawisk, które powinno się skonsultować ze specjalistą.
Za naturalny kolor włosa odpowiadają komórki usytuowane w korzeniu włosa – melanocyty. Odpowiadają za produkcję naturalnego barwnika włosa – melaniny W naturze spotykamy dwa rodzaje melaniny: eumelaninę (włosy brązowo-czarne) oraz feomelaninę (żółto-czerwono-pomarańczowe). Upływający czas wpływa na starzenie się melanocytów co oznacza początek procesu siwienia. Włosy tracą swój naturalny kolor, który płowieje, poprzez utratę melaniny, przyjmując barwę włókien keratyny.
Różnicujemy dwa rodzaje siwienia. Siwienie fizjologiczne, często nazywane starczym oraz siwienie przedwczesne.
Siwienie fizjologiczne przypada pomiędzy 30 a 40 r.ż. Proces rozpoczyna się od skroni, po czym przechodzi na czubek głowy, stopniowo obejmując całą głowę. Nasila się wraz z wiekiem. Moment rozpoczęcia się siwienia starczego ściśle związany jest z genami, tempem życia, poziomem stresu, dietą, chorobami. siwienie
Siwienie przedwczesne potrafi rozwijać się już od okresy dojrzewania, najczęściej przypada na wiek 19-25 lat. Przyczyny tego procesu wiążą się przede wszystkim z genami. Jeżeli jednak wykluczymy ten aspekt, należy przeprowadzić szczegółowe badania internistyczne, bowiem wczesne siwienie może być indukowane przez niektóre choroby. Wykryta wcześniej choroba i wdrożone leczenie hamują proces przedwczesnego siwienia a nawet potrafią go odwrócić.
Przyczyny siwienia włosów:
1. Stres oksydacyjny, tworzący się w wyniku akumulacji nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych, co z kolei silnie zaburza syntezę melaniny.
2. Geny, proces dziedziczenia.
3. Stres, szybkie tempo życia, nieregularność dot.żywienia, używki (nikotyna).
4. Niedobór minerałów, witamin, związków odżywczych. Nacisk należy położyć na: wit. Grupy B, (B12), biotyna (H) kwas foliowy, pantotenowy oraz aminobenzoesowy, niedobory cynku, miedzi, selenu, żelaza a także jodu.
5. Choroby, w szczególności choroby tarczycy, nerek, jajników.
6. Problemy z kręgosłupem, zaburzenia krążenia, cukrzyca, anemia złośliwa.

Podsumowując wnioskujemy, że każdy z nas osiwieje, nikt nie ucieknie. Jeżeli jednak są wśród Was drodzy Czytelnicy wyjątki – to zawdzięczają to wyłącznie genom ? Czy mamy jakikolwiek wpływ na zapobiegnięcie siwieniu? Poza prowadzeniem zdrowego trybu życia i kontroli stanu swojego zdrowia to nie bardzo więcej można coś zrobić. W różnego rodzajach artykułach odnajdziemy informacje, że przyjmowanie zwiększonych dawek biotyny ( wit. H) czy witamin grupy B, spowolni ten proces. Czy jest to prawdą? Minimalnie tak, ale należy przyjąć ten proces z godnością z podniesioną głową i ewentualnie poszukać dobrego fryzjera 

Jeśli masz problem ze swoimi włosami – zapraszamy do kontaktu.

Siwienie – czy to już jest ta pora?!